Strach przed walką

Strach przed walką

Kiedy trenujemy sztuki walki w pewnym momencie zaczynamy uczyć się właśnie walki. Z czasem powinniśmy też wziąć udział w zawodowych konfrontacjach. I tutaj często pojawia się problem, już na treningu. Ćwiczący boją się nie tylko tego, że sami zostaną uderzeni, ale również tego, że uderzą swojego partnera. 

Strach przed byciem uderzonym

Strach przed bólem jest naturalną i normalną emocją. Nie jest czymś złym to, że się boimy. Musimy jednak wiedzieć jak ten strach oswoić i zachować trzeźwość umysłu. Rady w stylu: „jeśli się boisz, to znaczy że sztuki walki nie są dla ciebie” do niczego nie prowadzą. Są dla Ciebie, a przełamanie swoich lęków w tak trudnej sytuacji pomoże Ci radzić sobie z innymi, które spotykają Cię w codziennym życiu.

Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, ale na umiejętności działania mimo niego.

Shelogh Brown

Jak oswoić strach przed byciem uderzonym? Wyjść mu na przeciw. Z czasem po prostu uodparniamy się na pewne rzeczy. Na treningach karate lub innych tego typu sztukach walki raczej nie zdarzają się sytuacje, w których zostaniemy naprawdę mocno uderzeni. Jednak, kiedy pojedziemy już na zawody, zdarza się, że oberwiemy. Za pierwszym razem na ogół ogrania nas wtedy panika, mimo że ból nie był aż tak silny. Po takim uderzeniu boimy się już wejść w dystans, żeby znowu nie zostać uderzonym. A to już droga do przegranej. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim musimy usiąść i w spokoju przeanalizować nasz lęk.

Czy to uderzenie naprawdę bolało tak mocno?

Czy odniosłeś jakieś poważniejsze konsekwencje, czy może nawet nie ma po nim śladu?

Może jednak masz podbite oko. Ale co w związku z tym? Poza widocznym śladem i lekkim bólem nie ma to tak naprawdę żadnych następstw. Brzydko wyglądasz, ale nic Ci się nie stało.

Kiedy już przeanalizujesz swój strach, zdasz sobie sprawę, że jest on zdecydowanie niewspółmierny do sytuacji. A kiedy już jesteś świadomy tego, co Cię otacza, będziesz mógł działać racjonalnie.

Strach przed uderzeniem kogoś

Strach przed uderzeniem kogoś jest nawet częstszy niż strach przed otrzymaniem ciosu. Wynika to głównie z tego, że nie mamy racjonalnego obrazu ludzkiego ciała. Wydaje nam się, że zrobienie krzywdy jest bardzo łatwe. Tak jakby głowa była ze szkła i miała się rozlecieć pod wpływem naszego uderzenia. Ciężko jest to zrozumieć nigdy nie będąc w takiej sytuacji. Taki lęk skutecznie utrudnia nam treningi, nie mówiąc już o starcie w zawodach. Dodatkowo uniemożliwiamy też trening naszemu partnerowi. Jak sobie z tym radzić? Dokładnie tak samo jak z każdym innym lękiem. Uświadomić sobie jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Tylko świadomy obraz pozwala kontrolować nasze emocje.

Ani ludzi, ani świata nie widzimy takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi widzieć się nauczyliśmy.

Stefan Pacek

udostępnij ten artykuł swoim znajomym
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wymówki trening karate
Wymówki, które pomogą Ci nie pójść na trening karate

Nowy rok szkolny właśnie się zaczyna, a z nim wracają...

Zamknij